Boże Narodzenie

Mikołaj z szyszki

Przyszedł czas na dekoracje świąteczne. Ozdoby z szyszek stają się coraz bardziej modne. Idealnie pasują do naturalnych choinek, ozdób piernikowych, z suszonych owoców i lasek cynamonu. Dlatego wielbicielom ręcznie robionych ozdób proponujemy wykonanie Mikołaja z szyszki. Mikołaj to postać kultowa, nie może go zabraknąć wśród świątecznych ozdób!

Do wykonania Mikołaja z szyszki przygotuj:
– nożyczki
– igłę i nici
– koralik, czerwony, pomarańczowy lub naturalny drewniany
– filc 10×10 cm w dowolnym kolorze
– kawałek włochatego materiału

Z włochatego materiału wytnij brodę. Ma ona kształt migdała. Zadbaj by włos układał się wzdłuż migdała ku jego ostrzejszemu końcowi.
Z filcu wytnij trójkąt. Wystarczy jeśli kwadrat przetniesz po przekątnej, ale cięcie prowadź po łuku. To będzie czapka Mikołaja.

Zszyj czapkę.
Przeszyj dwa proste boki. Możesz wykonać zwykły ścieg fastrygowy. A jeśli umarszczysz trochę materiał na ściegu, nadasz czapce bardziej figlarny kształt.

Przygotuj igłę z długą nitką.
Przyszyj koralik do brody Mikołaja. Koralik będzie noskiem. Najlepiej wygląda jeśli jest nieco oddalony od owalnej krawędzi brody.
Im większy koralik wybierzesz, tym większy będzie nochal Mikołaja. Tylko nie przesadź 🙂

Teraz opleć kilka razy nitkę wokół szyszki. Za każdym razem przewlekając ją przez koralik. Nitka łatwo zaczepia się o łuski szyszki.
Gdy będziesz mieć pewność, że nosek i broda stabilnie trzymają się szyszki, sięgnij po czapeczkę. Ale nie odrywaj jeszcze nitki. Za chwilę będzie potrzebna.

Osadź czapkę na szyszce, a igłę z nitką wyprowadź czubkiem czapki.
Zawiąż pętelkę.
Ostatnim krokiem jest nadanie szyku Mikołajowi, czyli ułożenie brody i ukręcenie wąsów.
Brawo! Mikołaj sz szyszki gotowy!

gotowy Mikołaj z szyszki

Jeśli chcesz otrzymać pakiet materiałów do samodzielnego wykonania kartek świątecznych, wypełnij poniższy formularz. Po potwierdzeniu twojego zgłoszenia, pakiet będzie można odebrać w CAL 'Willa z pasją” przy ul. Grunwaldzkiej 38 w Toruniu.

Warsztaty w „Willi z pasją”

Warsztaty rękodzieła w Willi z pasją cieszą się ogromną popularnością. Nasze sale goszczą wtedy dzieci, rodziców, seniorów. Wspólnie tworzymy małe i duże cudeńka.
Poznaj nasze warsztaty i wybierz się do nas